Prečo jedle z Dánska?
Jedle na vianočný trh sa pestujú aj u našich najbližších susedov, napríklad v Poľsku. Dendrológovia sa však zhodujú, že Jutský polostrov, na ktorom sa Dánsko nachádza, ponúka ideálne podmienky na ich rast. Polostrov je obklopený Severným morom a práve drsné podnebie spolu s jedinečnou piesočnatou pôdou vytvárajú ideálne prostredie na pestovanie najlepších jedlí. Ich rast do vianočnej veľkosti tu trvá pomerne dlho, osem až jedenásť rokov. Začína sa ručným zberom semien zo zrelých šišiek a ich výsevom do kvetináčov. Vzniknuté sadenice sa presádzajú do vonkajších škôlok a keď zosilnejú, putujú na svoje konečné stanovište, kde rastú až do zberu. Stromy potom miestni pracovníci podľa potreby orezávajú, aby sa zachovala požadovaná symetria.
AKO SA STARAŤ O REZANÝ VIANOČNÝ STROMČEK?
Kúpenú rezanú dánsku jedľu vložte do nádoby s vodou a nechajte ju na chladnom mieste, kým ju budete zdobiť. Pred vložením do vody skráťte spodnú časť kmeňa o niekoľko centimetrov. Čerstvo narezaný stromček pojme až 10 litrov vody a vydrží dlhšie čerstvý. Dbajte na to, aby kôra siahala pod hladinu vody v nádobe - stromčeky nasávajú vodu cez pletivo pod kôrou. Takto môžete jedličku nechať na balkóne, terase alebo v chladnej chodbe až do Štedrého dňa. Odporúčame zaobstarať si stojan, ktorý možno naplniť vodou, aby sa jedlička mohla počas vianočných sviatkov napiť. Možno budete musieť kmeň trochu skrátiť, aby sa do stojana zmestil. Dbajte na to, aby kôra dosiahla na vodu v nádobe. Skončili sa Vianoce? Ekologickým riešením je rozomlieť drevo na kompost alebo ho odniesť do zberného dvora.
Ekologická zodpovednosť
Podporujeme biodiverzitu! Spoločne s dodávateľmi zabezpečujeme ohľaduplné správanie k životnému prostrediu. Naši pestovatelia si zakladajú na ekologickej a udržateľnej produkcii. Snažia sa minimalizovať svoj dopad tak, aby rastlinám aj divokej zveri poskytli čo možno najlepšie podmienky na život.
Naši pestovatelia si uvedomujú, že hospodária na obrovských plantážach s rozlohou 60 000 000 m2 a preto podporujú biodiverzitu v čo najvyššej možnej miere. Okolo plantáží stavajú hmyzie banky s prirodzenou vegetáciou, kde sa darí rôznym druhom hmyzu aj niekoľkým druhom voľne žijúcich vtákov. Tieto oázy divokého života sa ukázali ako veľmi účinné a pestovatelia si tak dali za cieľ vytvoriť 10 000 m2 hmyzích bánk každý rok.
Včely hrajú v našom ekosystéme zásadnú úlohu, preto na dánskych plantážach vysievajú miestni pracovníci pásy divokých kvetov, ktoré včelám a inému hmyzu zabezpečujú výživu. Len v uplynulom roku sa podarilo vysiať 264 000 m2 divokých kvetov.
Priamo na plantážach tak rastie viac ako 162 rôznych odrôd divokých rastlín a žije niekoľko druhov veľkých cicavcov, ako sú vlky, diviaci alebo ovce. V porovnaní s inými plodinami, ako je napríklad kukurica, sú plantáže s kaukazskými jedľami oázou kľudu pre všetky voľne žijúce živočíchy.
Dánske jedle pomáhajú čistiť ovzdušie od oxidu uhličitého!
pri svojom raste absorbuje stromček viac ako 18 kg oxidu uhličitého! Odstraňuje z neho uhlík, ktorý skladuje, zatiaľ čo uvoľňuje kyslík späť do vzduchu. A všetka elektrická energia spotrebovaná na plantážach pochádza z udržateľných zdrojov (vietor, slnko).