Vážení zákazníci, objednávky prijaté od 20.12.2024 budeme spracovávať a vybavovať až po 1.1.2025.
Ako kompostovať a vybrať správny kompostér

Ako kompostovať a vybrať správny kompostér

Tráva rastie po väčšinu roka, a tak záhradníci neustále riešia nerudovskú otázku: Kam s ňou?
Ako kompostovať a vybrať správny kompostér

Kompostéry ponúkajú ideálne riešenie. Musíte ale vedieť, čo do nich dávať a ako to poskladať. Pri správnom postupe premení kompostér nevábne organické zvyšky na zrelý humus, v ktorom cítiť lesnú pôdu.

Kompostér ušetrí mesiace času

Presnejšie povedané, kompostér beh času urýchli. Kompostovanie totiž napodobňuje biologické pochody, ktoré prebiehajú v pôde. Hovorí sa im humifikácia a ide o rozloženie mŕtvej organickej hmoty rastlinného a živočíšneho pôvodu na humus,  najúrodnejšiu a prirodzene prehnojenú zeminu.

Humifikačné pochody však potrebujú čas, a ten kompostér značne skracuje. V rámci svojich štyroch stien pripraví maximálne vhodné podmienky, čím značne urýchli celý proces. Je konštruovaný tak, aby mikroorganizmy a bezstavovce, ktoré sú súčasťou humifikácie, mohli čo najľahšie a najefektívnejšie pracovať. Vďaka tomu vznikne kvalitný humus podstatne skôr ako prirodzeným rozkladom.

Čo do kompostéru patrí a čo rozhodne nie?

Do kompostéru patrí pevný a suchý „hnedý“ odpad: konáre, piliny, hobliny, kôra, popol z dreva, lepenka, papierové utierky a vreckovky.
Ďalšiu zložku tvorí mäkký a vlhký „zelený“ odpad: pokosená tráva, burina, mačina, lístie, zvyšky ovocia a zeleniny, staré pečivo, kávová usadenina, použité vrecká od čaju, škrupinky z vajec a orechov, hnoj a močovka, perie, chlpy, vlasy
Čím pestrejšie zloženie, tým lepšia výsledná kvalita. Neplatí to ale o všetkom. Existuje veľa vecí, ktoré do kompostéru rozhodne nepatria: kosti, odrezky mäsa, koža, stolné oleje a tuky, rastliny napadnuté chorobami, konáre z tují, jadrá a šupky z tropického ovocia, popol z uhlia a cigariet, exkrementy mäsožravých zvierat ani ľudské, napríklad na plienkach, plasty, sklo, kov, farby a riedidlá, chemicky ošetrené materiály alebo potlačený papier.

Ako správne kompostovať

Zelený odpad je bohatý na dusík, hnedý odpad zase na uhlík. Na spodok kompostu založíte vzdušnú vrstvu hnedého odpadu asi do výšky 15 cm. Ten umožní prevzdušnenie a odtekanie prebytočnej vody. Na ňu príde tenšia vrstva zelená, vysoká asi 5-7 cm. Ak chcete proces kompostovania urýchliť, spracujte konáre v drviči alebo štiepkovači.
Kompost by mal mať pestré zloženie, dostatok vlahy (občas nutné zaliať, aby bol vlhký) a vzduchu (aspoň raz mesačne premiešať "hnedý" so "zeleným"). Ak ste ho správne založili, začne sa do dvoch dní zahrievať činnosťou mikroorganizmov. Horúca fáza dosahuje teplotu viac ako 50 ° C a trvá rádovo dni až týždne. Dochádza pri nej k hygienizácii kompostu, pri ktorej sa likvidujú zárodky chorôb. V priebehu tohto času, musíte kompost zásobovať ďalším materiálom, pretože bude tlením zosadať. Ak sa hmota správne nezahrieva, je treba ju zaliať alebo pridať materiál. Tlenie urýchli zrelý kompost, prípadne maštaľný hnoj.
Pri správnom postupe získate v kompostéri čerstvý kompost už za 2 mesiace. Ak  si počkáte až rok, bude výsledkom vyzretý humus, cítiaci po lesnej pôde. 

Kompostovanie

Ako vybrať kompostér?

Kompostovať možno v kompostovacích boxoch či kompostéroch. Hlavným kritériom je objem - podľa toho, ako máte veľkú záhradu, musíte odhadnúť, koľko materiálu na kompost vyprodukujete. A tiež by ste mali zohľadniť kvalitu materiálu.
Ideálnou voľbou je kvalitný kompostér, vyrobený z vysokohustotného polyetylénu. Ten totiž najlepšie odoláva mrazu a nekrúti sa na slnku. Bežne poskytovaná záruka našich kompostérov je sedem rokov, ale ich výdrž môže byť pokojne aj dvojnásobná. 

Ako veľký má byť kompostér?

Minimálny objem kompostéra má byť 0,5 m3, aby došlo k dostatočnému prehriatiu celého objemu, a tým likvidácii škodcov.
Ak máte malú záhradu, postačí pevný a kompaktný kompostér s voľným dnom, napríklad kompostér K 390, ktorý vezme až 400 litrov biomasy.

Ak ste priaznivcom klasického kompostovania, prestavuje ideálne riešenie jednoduché, otvorené stavebnicové silo S 650. Keď kompost vyzreje, silo jednoducho rozoberiete, a máte okamžitý prístup k celej kope.

Kompostovanie trávy

A ďalšie vychytávky…

Na tvare kompostéra nezáleží, kvôli pôsobeniu vzduchu, sú však dôležité ventilačné otvory na všetkých stranách a horné odklápacie veko pre rýchle doplnenie ďalšieho odpadu. Praktické bočné dvierka potom umožňujú ľahké odoberanie hotového humusu. Šikovný je tiež otočný ventil, ktorým môžete regulovať prívod vzduchu, a tým podľa potreby určovať rýchlosť rozkladu.
Už ste sa pre nejaký kompostér rozhodli? Teraz ho ešte správne umiestniť na záhradu. Aby dobre fungoval, mali by ste ho umiestniť do polotieňa, priame slnko obsah príliš vysušuje. A kvôli vlastnému pohodliu sa oplatí vybrať miesto s dobrým prístupom, aby ste mohli kompost prekopávať a ľahko vyvážať fúrikom. Potom už zostáva len čakať - a za pár mesiacov osviežiť záhradu kvalitným humusom.

 

prehliadnuť sortiment kompostérov

Mohlo by vás zaujímať

Kompostéry

Tipy pre vás

Silo S900
89,80 €
Kompostovacie silo S 650
73,50 €

Kategória článku