Čo psovi rozhodne nedávať a čo naopak potrebuje
Potraviny nevhodné pre psy
Čokoláda a káva
Čím tmavšia, tým horšie. Čokoláda obsahuje pre psov toxickú zlúčeninu teobromín, podobnú kofeínu. Vo väčšom množstve (smrteľná dávka pre zdravého psa je asi 300 mg / kg váhy) môže vyvolať hnačku, záchvaty vracanie, srdcovú arytmiu, bezvedomie, a dokonca aj smrť. Navyše sa z tela vylučuje veľmi pomaly, takže pôsobí dlho a jej účinok sa pri opakovanom požití môže násobiť. Podobne funguje aj kofeín obsiahnutý v káve. Smrteľná dávka je 100-200 mg / kg váhy.
Zelenina a ovocie
Neplatí to samozrejme o všetkej zelenine a ovocí, mali by ste ale poznať tie rizikové.
- Pri avokáde predstavuje toxickú zložku látka zvaná Persin, ktorá poškodzuje tkanivo hlavne srdca a pľúc. Výsledkom sú dýchacie a žalúdočné ťažkosti.
- Cibuľa, pór, cesnak zase obsahujú zlúčeniny síry (sulfidy), ktoré narušujú bunkovú stenu červených krviniek a poškodzujú farbivo hemoglobín, nutné pre prenos kyslíka. Prejavuje sa bolesťami brucha, hnačkami, dýchavičnosťou, zrýchleným dýchaním a tepom, môže dôjsť až k smrti kvôli nedostatku kyslíka v tkanivách (vnútorné udusenie). Zákerné je, že sulfidy fungujú kumulatívne.
- Surové zemiaky sú jedovaté kvôli obsahu alkaloidu solanínu, väčšina sa ho však zlikviduje vylúhovaním do vody pri varení, takže varené zemiaky konzumovať možno. Ako hlavná potravina však pre psov vhodné nie sú, pretože psy zemiakový škrob horšie trávia.
- Nezrelé paradajky obsahujú rastlinný jed Tomatin (príbuzný solanínu zo zemiakov). Zrelé plody by nebezpečné byť nemali.
- Vyhnite sa pri kŕmení psov aj hrozienkam. Už malá dávka môže spôsobiť vážne komplikácie a viesť k vracaniu, hnačkám až k zlyhaniu obličiek.
- Kôstky ovocia (broskyne, marhule, čerešne, jablká, hrušky) obsahujú zase amygdalín, uzavretý vo vnútri. Ak kôstka praskne, uvoľňuje sa z amygdalínu jedovatý kyanid. Amygdalínu je síce v ovocných jadrách len malé množstvo, takže kôstky spôsobujú skôr zápchu až blokádu čriev, prípadne dusenie ako otravu, ale každopádne je zbytočné nimi psa kŕmiť. Ak mu chcete prilepšiť vitamíny, jadrá či kôstky odstráňte. Ale ani tak to nepreháňajte - vysoký obsah ovocných cukrov v tráviacom trakte kvasí, čo spôsobuje nadúvanie a hnačky. Nadmerné množstvo vitamínu C potom zaťažuje obličky a môže viesť k vzniku močových kameňov.
Bravčové mäso, pečienky, bielka
Podávajte jedine varené! Zo surového bravčového mäsa, prípadne diviny sa pes môže nakaziť Aujeszkého chorobou (infekcie postihujúce nervový a dýchací systém, ktorá sa podobá besnote a v prvej fáze sa prejavuje svrbením). Pečeň všeobecne patrí k najhodnotnejším mäsám vôbec. V surovom stave, prípadne pri podávaní varenej pečene častejšie ako 3 × týždenne však hrozí predávkovanie vitamínom A, ktorý telo nedokáže vo väčšom množstve spracovať. Hypervitaminóza má za následok deformáciu kostí a úbytok hmotnosti. Žĺtky surových vajec obsahujú biotín (vitamín B7 čiže H), nevyhnutný pre dobrú srsť a vývoja nervovej sústavy. Surové bielka zase obsahujú bielkovinu avidín, ktorá čiastočne účinnosť biotínu ruší. Ak dáte psovi celé surové vajce, zostane biotínu dosť, aby to malo pre telo prínos. Podávanie samotných bielkov však môže viesť k nedostatku (avitamninóze) vitamínu B. Je preto lepšie podávať samotný žĺtok, avšak z overeného zdroja, aby ste vylúčili riziko salmonely. Inak ponúknite radšej vajcia varené.
Alkohol, huby, muškátové a makadamové orechy
Pozor! Z nich hrozí otrava, najmä alkohol je celkom nevhodný. Aj malé množstvo je pre psa toxické.
Soľ
Otravu môže vyvolať i nadmerné množstvo soli. Pre psa je smrteľná dávka okolo 4 g/kg telesnej hmotnosti.
Kysnuté cesto, kravské mlieko, tuk
Psie telo si nevie poradiť ani so surovým kysnutým cestom: v teplom prostredí žalúdka mnohonásobne zväčší objem, čím podstatne naplní žalúdok a zvýši riziko jeho pretočenia (torzia), ktoré bez včasnej operácie končí smrťou zvieraťa. Navyše pri kvasných procesoch v žalúdku vzniká pre psa jedovatý alkohol. Ťažko psi trávia aj kravské mlieko (môžu ale fermentované - kyslé mliečne výrobky) a nadmerné množstvo tukov.
Čo by nemalo chýbať v psej strave?
Všeobecne platí, že by krmivo malo spĺňať základné výživové nároky: obsahovať predovšetkým živočíšne proteíny (50 - 60%) a primerané množstvo živočíšnych tukov ako zdroj energie. Komplexná strava by mala mať vyrovnaný pomer vápnika a fosforu (1,2 - 1,4: 1), zodpovedajúce množstvo horčíka, vitamínov D a A, dostatok ostatných vitamínov a stopových prvkov (zinok, meď, železo, selén, mangán, jód) . Potom veľa záleží na veku, plemene a zdravotnom stave psa: iné nároky na krmivo majú šteňatá a psí seniori, iné obrie plemená alebo napríklad pri kastrovaných.
Ako kŕmiť šteňatá?
Pri šteňatách je treba dávať pozor na prekrmovanie, aj keď máte pocit, že vám rastú priamo pred očami. Nadmiera bielkovín v krmive urýchli vývoj mäkkých tkanív, zatiaľ čo kosti sa nestačí poriadne vyvinúť alebo sa vyvíjajú nesprávne kĺby, väzy, šľachy a dochádza k bolestivým rastovým chorobám kostí. Čas od času môžete granule pre šteňatá spestriť niektorými druhmi ovocia a zeleniny - prekvapivo im chutí treba mrkva, brokolica, jablko či uhorka.
Ako kŕmiť mladé psy?
Pri mladých, rastúcich zvierat je dôležitý správny pomer vápnika a fosforu a zodpovedajúce množstvo vitamínu D. Vápnik a fosfor sú nevyhnutné pre zdravý vývin a rast kostí a zubov, fungovanie srdca, svalov a nervovej sústavy. Aby ich telo mohlo využiť, potrebuje vitamín D, ktorý pomáha pri ukladaní vápnika do kostnej hmoty a horčík, ktorý udržuje vápnik v rozpustenom stave.
Ako kŕmiť staré psy?
Staré psy zase potrebujú správny pomer živín. Mali by dostávať ľahké granule pre psích seniorov s menším množstvom bielkovín a tuku, aby nepriberali, s chondroprotektívami na podporu kĺbov a vyšším pomerom vitamínov a stopových prvkov, ktoré si už ich telo nedokáže syntetizovať v potrebnom množstve.
Ako kŕmiť psy veľkých plemien?
Granule pre psy veľkých plemien by okrem chondroprotektív (glukosamín a chondroitín), ktoré napomáhajú vývoju kĺbov, chráni ich a pôsobí proti ich opotrebovaniu, mali obsahovať tiež vápnik a fosfor, ktoré sú nevyhnutné pre správny vývoj svalovej sústavy a svalstva.
Ako kŕmiť kastrované psy?
Kastrované psy sa musia vyvarovať predovšetkým obezity, čo znamená neprijímať toľko bielkovín a tuku. Renálna diéta, ktorá spočíva v obmedzení bielkovín v kŕmnej dávke, sa ordinuje nielen pri ochorení obličiek - funguje aj ako prevencia obličkových kameňov a čas od času nezaškodí ani ako prevencia obezity.
Čím psovi prilepšiť
Hoci na vás bude pozerať smutnými psími očami, ľudské jedlo by ste psovi dávať nemali. Keď chcete urobiť výnimku, môžete mu občas spestriť jedálniček lyžicou kvalitného bieleho jogurtu. Ako dobrý zdroj ľahko stráviteľných živočíšnych bielkovín poslúži tiež varené kuracie mäso (nesolené a nekorenené) alebo kúsok lososa, ktorý je navyše zdrojom omega-3 a 6 nenasýtených mastných kyselín, dôležitých pre kvalitu kože a srsti, zdravú myseľ i srdce a fungujúci metabolizmus. Vitamíny, minerály a stopové prvky potom dodajú brokolica, tekvica a mrkva, surové aj varené. Skôr než ľudským jedlom však svojmu miláčikovi prilepšíte kvalitnými psími konzervami.
Ostatné tiež zaujíma
Tipy pre vás
Kategória článku
- Hlavná rubrika blogu
- Poradňa
- Poradňa – Záhrada
- Poradňa – Záhradný nábytok a grily
- Poradňa – Bazény
- Poradňa - Vykurovanie
- Poradňa - Wellness
- Poradňa – Dielňa
- Poraďna - Domáci miláčikovia
- Poradňa - Elektrobicykle
- Poradňa – Exkluzívne vína
- Poradňa - Pomoc s nákupom
- Poradňa – Infografiky
- Poradňa - Katalógy
- Videá
- Poradňa - Zdravý spánok
- Magazín