Vážení zákazníci, objednávky prijaté od 20.12.2024 budeme spracovávať a vybavovať až po 1.1.2025.
Drviče a štiepkovače: na čo sa používajú a ako sa líšia?

Drviče a štiepkovače: na čo sa používajú a ako sa líšia?

Nechce sa vám do upratovania záhrady? Zverte to strojom! Prečo vyhadzovať konáre, keď s nimi môžete zakúriť alebo pohnojiť záhradu – a zadarmo? Stačí použiť drvič alebo štiepkovač.
Drviče a štiepkovače: na čo sa používajú a ako sa líšia?

Odrezané konáre je škoda nechať len tak ležať pod stromom. Drviče ich rozsekajú na malé kúsky, ktoré môžete použiť ako kompostovací alebo mulčovací materiál. Ľahko si poradí s kôrou, konármi kríkov a stromov aj ďalším záhradným odpadom. Štiepkovače potom rozrežú vetvy na trochu väčšie kúsky, s ktorými môžete zakúriť v krbových kachliach.

Aký je rozdiel medzi drvičom a štiepkovačom?

Palivo, mulč a hnojivo môžete mať z veľkej časti zadarmo – stačí spracovať záhradný odpad. Podľa toho, či chcete mat veľké, alebo malé kúsky dreva, použite buď drvič, alebo štiepkovač. Na prvý pohľad ich od seba skoro ani nerozoznáte, základný rozdiel sa nachádza vnútri. Drviče sú vybavené nožmi, ktoré rozsekajú vetvy na jemnú drť. Tá predstavuje ideálny mulč: chráni pôdu proti erózii, vysušeniu aj premočeniu a bráni rastu buriny. Môžeme ich použiť aj ako základ kompostu alebo absorpčnú podstielku do zajačích, mačacích a psích toalet. Štiepkovače potom spracujú prostredníctvom rezného kotúča vetvy na trochu väčšie štiepky, dlhé 2,5 - 5 cm. S nimi môžete prevzdušniť kompost, ideálne sú však na rozkúrenie krbových pecí. Dobre sa skladujú, po vyschnutí majú menší obsah vody a po spálení z nich zostane menej popola. Každopádne v obidvoch prípadoch získate palivo či hnojivo zo záhradného odpadu úplne zadarmo.

Drevená drť

Jemná drť, vzniknutá pod rotujúcimi nožmi, sa v komposte rýchle rozloží.


Štiepky

Štiepky, spracované rezným kotúčom, vydržia dlhšie a kompost krásne prevzdušnia.

Drvič alebo štiepkovač: aký vybrať?

V prvom rade si musíte sami ujasniť, či viac využite drvič, alebo štiepkovač. Ak máte v tomto prípade jasno, zamerajte sa na konštrukciu a bezpečnosť. Obidva stroje sú jednoduché, prihliadať budete hlavne k tomu, či majú tichý chod a ako sú bezpečné. Základom je stabilita a kvalita nožov (drvič), alebo rezného kotúča (štiepkovač). Tie by mali byť vyrobené z odolnej ocele. Násypka by mala byť dostatočne široká, aby umožnila pohodlné vkladanie konárov  a hlboká, aby z nej odletovalo čo najmenej triesok. Bezpečnosť istí poistka, ktorá zabráni spúšťanie chodu, pokiaľ nie je zberný kôš na svojom mieste. Keď kôš dosadne, páčkou hore sa zopne bezpečnostný vypínač motora, inak sa prístroj nerozbehne. Naopak stlačením páčky dole sa kôš uvoľní. Bezpečnosť práce istí praktický posúvač, ktorým môžete posúvať zvyšky konárov do drviaceho ústrojenstva. Ak by sa zasekol konár, vyrieši to spätný chod. Pokiaľ je priesvitný zberný kôš, môžete kontrolovať aj priebeh práce, resp. množstvo spracovaného materiálu. Veľké kolesá potom umožnia pohodlný presun, čo sa oplatí najmä na veľkej záhrade.

Ako správne drviť a štiepkovať?

Nie je nič jednoduchšie. Dopravíte drvič alebo štiepkovač na miesto použitia. Posuniete páčku poistky nahor, čím zopnete bezpečnostný spínač motora, a môžete pracovať: zeleným gombíkom stroj zapnete, červeným vypnete a žltým prípadne nasadíte spätný chod, ak by sa zasekol konár. Krátke konáre radšej posúvajte do stroja pomocou piesta. K prvkom bezpečnosti, ktoré by ste nemali podceňovať, patria pracovné rukavice a ochranné okuliare, chrániace oči proti lietajúcim trieskam. Pri drviči oceníte aj pohodlie, ktoré vám najmä pri dlhšej práci zaistia chrániče sluchu.

Ovládací panel drviča

Dajú sa drviť alebo štiepkovať mokré alebo suché konáre?

Do drvičov či štiepkovačov sa dávajú čerstvé konáre stromov či väčších kríkov po prerezaní, môžu byť olistené, alebo bez lístia, a je jedno, či budú suché alebo mokré, aj keď so suchými sa vám bude lepšie pracovať. Dôležité je rešpektovať informácie výrobcu, do akej hrúbky dokáže stroj konáre spracovať. Pri výkonnejších modelov je to do priemeru až 4,5 cm.

Je nutné premazávať hlavy drviča a štiepkovača?

Po použití drviča alebo štiepkovača je potrebné vyprázdniť kôš a očistiť rezné nástroje od zvyškov dreva, prípadne ich osušiť. Pred začiatkom ďalšej práce by ste potom mali nože či rezný kotúč ošetriť tekutým mazivom v spreji. To sa dostane  pod špinu, sadze aj mastnotu a vyčistí ošetrovaný materiál. Neobsahuje silikóny, teda neviaže ďalšie nečistoty. Povrch nožov aj jeho mikroskopické nerovnosti pokryje mazivo tenkým antikoróznym povlakom, ktorý vytvára vodovzdornú dielektrickú bariéru, ktorá chráni pred vlhkom a bráni možným skratom vyvolaným vlhkosťou.
 

prehliadnuť výber drvičov a štiepkovačov

Ostatné tiež zaujíma

Príprava dreva jednoducho a rýchlo
Príprava dreva jednoducho a rýchlo

Mohlo by vás zaujímať

Drviče konárov
Štiepkovače

Tipy pre vás

Záhradný drvič MTF PSE 280 L
429,00 €

Kategória článku