Ako vybrať štiepačku dreva a ako s ňou pracovať?
Ako vybrať štiepačku?
Veľmi záleží na vašich predstavách a nárokoch. Mali by ste vedieť, aké drevo budete primárne štiepať, či mäkšie z ihličnatých stromov alebo tvrdšie (buk, dub), aké množstvo a aké priemery klád chcete spracovávať, ako často budete štiepačku používať a tiež, kto ju bude používať.
Na trhu sú dva druhy štiepačiek – horizontálne a vertikálne. Horizontálne štiepačky sú menšie, skladnejšie a vhodné najmä pre hobby použitie - na štiepanie menšieho množstva dreva s priemerom do 25 cm a dĺžky okolo pol metra. Polená s nimi je možné len poliť.
Pre komfortnejšiu prácu je k horizontálnym štiepačkám možné dokúpiť si stojan. Nestojí veľa peňazí a rozhodne si vďaka nemu prácu zjednodušíte. Veľkou výhodou týchto štiepačiek je nízka hmotnosť, praktické kolieska zaručia bezproblémovú manipuláciu aj ľahké skladovanie.
Keď chcete spracovať väčšie množstvo palivového dreva bez námahy, zvoľte štiepačku vertikálnu. Ide o mohutné stroje celokovovej konštrukcie so silnejšími motormi, ktoré sú nesmierne stabilné a vďaka kolieskam sa dajú jednoducho premiestniť. Majú obojručné bezpečnostné úchopenie. Zvládnu s prehľadom rozštiepiť klady s priemerom 35 cm a dĺžkou do 52 cm.
Ako správne štiepať drevo?
Stroj umiestnite na pevný podklad. Či už ide o horizontálnu alebo vertikálnu štiepačku, vždy ju z dôvodu bezpečnosti ovládajte obidvoma rukami. V prípade horizontálnej štiepačky spína jedna ruka elektromotor a druhá uvádza do pohybu hydraulický systém sa štiepacím klinom.
Vertikálne štiepačky sú podľa zákonných predpisov vybavené obojručným úchopom. Z dôvodu bezpečnosti je potrebné myslieť na to, že pracujeme so strojom, ktorý je napájaný z elektrickej siete, preto vždy pracujeme za sucha.
Ako je to s bezpečnosťou práce? Aké musím mať ochranné pomôcky?
U horizontálnej štiepačky zaišťuje bezpečnosť pri práci pevný ochranný box v oblasti klinu aj ovládacej páky. U vertikálneho modelu potom obruče ramien.
Štiepačku môže obsluhovať len jedna osoba, v okruhu 5 metrov sa nesmie pohybovať iná osoba či zviera. Pracovný odev nesmie byť voľný a odporúčané sú plné topánky, ideálne s vystuženou špičkou, keby vám spadlo poleno. Potreba použitia ochranných pomôcok: chránič sluchu, ochranný štít či okuliare, rukavice. Vždy štiepajte len v smere vlákien polien (nikdy nedávajte poleno naprieč).
Ako sa starať o štiepačky?
Jedná se o stroje nenáročné na údržbu. Po skončení práce stroj řádně očistěte. Štípací sloupek pravidelně mažte vazelínou nebo ekologickým olejem. Kontrolujte dotažení šroubových spojů. Štípačky skladujte na suchém místě, kde teploty neklesají pod nulu.
Ako je možné previesť štiepačku osobným autom?
Při dodržení manipulačních pokynů to možné to je. Štípačka musí ležet na „zádech“ a musíme přidat převozní zátku, aby nevytekl olej. Ta je součástí stroje. Rozhodně nepřevážejte štípačku ihned po ukončení práce. Měla by cca hodinu odpočívat.
Ako často sa mení hydraulický olej v štiepačke?
První výměna by měla proběhnout po 50 pracovních hodinách a pak po každých 250 hodin (model 5T) a nebo 500 hodin (model 8T).
Ako elektrické pripojenie a istenie je potrebné mať na pripojenie štiepačiek?
Pre horizontálny model Patriot 5T postačí klasická zásuvka na 230 V. Pri vertikálnych štiepačkách Patriot 8T, je potrebný trojfázový prúd 400 V.
Mohlo by vás zaujímať
Kategória článku
- Hlavná rubrika blogu
- Poradňa
- Poradňa – Záhrada
- Poradňa – Záhradný nábytok a grily
- Poradňa – Bazény
- Poradňa - Vykurovanie
- Poradňa - Wellness
- Poradňa – Dielňa
- Poraďna - Domáci miláčikovia
- Poradňa - Elektrobicykle
- Poradňa – Exkluzívne vína
- Poradňa - Pomoc s nákupom
- Poradňa – Infografiky
- Poradňa - Katalógy
- Videá
- Poradňa - Zdravý spánok
- Magazín