Psie tráviace problémy: väčšinu vyrieši diéta
Abnormálne reakcie na krmivo môže byť dvojakého druhu: neimunologickej (potravinovej intolerancie) a imunitne sprostredkovaná (potravinová precitlivenosť). Prejavy sa od seba príliš nelíšia, preto v súčasnosti niektorí gastroenterológovia preferujú názov enteropatia reagujúca na diétu (DRE). Väčšina tráviacich problémov psa nepotrebuje lieky - zvládne ich vyriešiť vhodná diéta - samozrejme po návšteve veterinára a určení správnej diagnózy.
Diagnóza veterinára je nevyhnutná
Ak má váš pes dlhodobo tráviace ťažkosti, mali by ste zamieriť k veterinárovi. Ten podľa stavu zvieraťa, rozbore krvi, prípadne ďalších indícií stanoví diagnózu. Nie všetko sa dá síce zistiť z krvných testov, ale na základné vyšetrenia to stačí. Veterinár tak pozná, či ide o intoleranciu, prípadne či je zviera citlivé na lepok či inú zložku krmiva, a navrhne úpravu jedálnička prípadne rovno konkrétne krmivo, ktoré dráždidlá neobsahuje.Zo zmenou krmiva pomaly
Návštevu veterinára máte za sebou, nové krmivo ste kúpili, teraz už zostáva len nasypať ho do misky ... Omyl! Psí žalúdok je citlivý a takto zhurta na neho nemôžete. Mikroflóra žalúdka potrebuje čas, aby sa novému krmivu prispôsobila. Nie je dobré krmivo miešať a striedať: jeden deň varené, druhý surové, tretí granule, štvrtý deň psia konzerva inej značky. To sa žalúdok totálne zblázni. Psy by si mali kvôli prispôsobeniu tráviacej mikroflóry zvykať na zmenu postupne, najlepšie v priebehu jedného týždňa. Prvý deň stačí primiešať do starých granúl 1/7 nových, druhý deň 2/7, a tak postupne previesť zviera na nové krmivo.
Prilepšujte rovnakou značkou
Ak dlhodobo kŕmite granulami jednej značky a chcete svojmu psíkovi či mačke prilepšiť, siahnite po konzervách alebo vrecúškach rovnakej rady od rovnakého výrobcu (samozrejme ak existujú). S postupnou zmenou si v tomto prípade nemusíte lámať hlavu, mikroflóra žalúdka bude na tento druh krmiva už prispôsobená, takže zmena prejde bez následkov.
Psom a mačkám totiž vyhovuje pravidelný režim a jednotvárnosť kŕmenia, takže môžu odmietať aj prechod na kvalitnejšie krmivo. Ak teda zvieraťu nebude spočiatku chutiť, nenúťte ho. Nedojedené zvyšky odstráňte a pokojne nechajte miláčika trochu hladovať. Krátky pôst zdravému zvieraťu prospeje, len pri ňom nesmie chýbať voda.
PREHLIEDNUŤ SORTIMENT KRMÍV PRE PSOV
Tipy pre vás
Kategória článku
- Hlavná rubrika blogu
- Poradňa
- Poradňa – Záhrada
- Poradňa – Záhradný nábytok a grily
- Poradňa – Bazény
- Poradňa - Vykurovanie
- Poradňa - Wellness
- Poradňa – Dielňa
- Poraďna - Domáci miláčikovia
- Poradňa - Elektrobicykle
- Poradňa – Exkluzívne vína
- Poradňa - Pomoc s nákupom
- Poradňa – Infografiky
- Poradňa - Katalógy
- Videá
- Poradňa - Zdravý spánok
- Magazín