September na záhrade
Zakladáme trávnik
Koniec leta a začiatok jesene je však čas, ktorý možno využiť aj na založenie nového trávnika. Novostavba je už pod strechou, fasáda je tiež hotová, takže sa pustime do záhrady. A trávnik je jeho hlavnou súčasťou. Chladnejšie teploty, bohatšia ranná rosa a častejšie dažde znamenajú, že trávniky sa môžu zakladať od septembra do konca októbra. Vtedy tráva dobre vyrastie a pred príchodom zimy je vegetácia plne zakorenená. Na výber je niekoľko možností. Môžeme si objednať profesionálnu firmu, ktorá pripraví plochu a vyseje trávnik, alebo môžeme položiť trávnatý koberec. Táto cesta má určité výhody, ale nesporne stojí veľa peňazí. Preto si väčšina majiteľov záhrad zakladá vlastné trávniky. Veď z takéhoto trávnika, ktorý si človek vypestuje sám, má nekonečne viac radosti. Ako to teda urobiť?
Príprava pôdy a výber osiva
Predpokladom úspechu je dobrá príprava pôdy a výber správneho osiva. Odstráňte z pôdy kamene a iné nečistoty. Plocha sa zarovná a zaorie do hĺbky približne 15 až 20 cm rýľom alebo kultivátorom. Ak je pôda príliš ťažká, možno ju odľahčiť pieskom. Pred výsevom je vhodné obohatiť pôdu o živiny vo forme jesenného trávnikového hnojiva s vysokým obsahom draslíka, ktorý je dôležitý pre správne prezimovanie mladej i staršej trávy. Používa sa približne 20 až 30 g/m2. Takto pripravenú pôdu nechajte približne 2 až 3 týždne. Potom ručne alebo chemicky odstránime všetky buriny. Medzitým zvážte, ako sa bude záhrada využívať. Chceme trávnik "len" na okrasu, alebo trávnik, po ktorom sa bude často chodiť, kde budú voľne pobehovať deti, jednoducho trávnik, ktorý bude vystavený určitému druhu stresu. To je dôležité pre výber správneho osiva pre okrasné trávniky, ako aj pre trávniky s vysokou záťažou a osivo pre trávniky v náročnejších podmienkach, napríklad v tieni alebo na suchých a veľmi slnečných miestach. Výhodou týchto kvalitných a moderných semien je, že ich možno použiť kedykoľvek počas celého vegetačného obdobia. Na výsev semien sa odporúča použiť praktické rozmetadlo, pretože dokáže semená rovnomerne rozptýliť po celej ploche, čo sa ručne zvyčajne nedá. Rozmetadlo možno použiť aj na aplikáciu hnojív. Koľko osiva potrebujeme? 10 až 30 g osiva na meter štvorcový v závislosti od kvality pôdy, typu trávnej zmesi a techniky výsevu.Výsev krížom
Pred výsevom rozdeľte osivo na dve časti, pričom prvú časť naneste pozdĺžne a druhú časť kolmo na prvú. Po zasiatí zľahka zahrabte osivo do pôdy do hĺbky asi 2 - 3 mm a celú plochu spevnite napríklad valčekom. Ak neprší, zalievajte oblasť pravidelne ráno a večer, kým sa rastliny neobjavia, čo môže trvať tri až štyri týždne. Plochy, na ktorých rastliny ešte nevzišli, sa zasejú ručne a výsev sa zopakuje na jar. Radosť z prvého kosenia vlastného trávnika si vychutnáte až nasledujúci rok v apríli alebo v máji. Ďalšie dve poznámky. Po prvé, ak plánujete postaviť zapustený bazén na jar, začnite s pokládkou nového trávnika až po inštalácii bazéna. Ak si však chcete zaobstarať jeden z nadzemných bazénov, nečakajte a na jeseň si založte trávnik. A po druhé, prvý vertikutáciu nového trávnika vykonávajte až po troch rokoch od jeho výsadby.Prečo jesenná vertikutácia?
Vertikutácia záhradného trávnika je už dávno pojem, ktorý väčšine záhradkárov nie je neznámy. Nie je tiež bez zaujímavosti, že spoločnosť Mountfield bola prvou spoločnosťou, ktorá pred rokmi propagovala tento veľmi anglický a moderný spôsob starostlivosti o trávnik, ako aj stroje, ktoré sa na to používajú. Ale nechajme históriu za sebou, je september a my sa musíme pustiť do druhej tohtoročnej vertikutácie. Trávnik môžeme vyčistiť a prevzdušniť elektrickou, benzínovou alebo AKU vertikutáciou, pokiaľ teploty neklesnú pod 10 °C. Pôda by však nemala byť premočená ani príliš suchá a tvrdá. Preto je ideálne začať s vertikutáciou dva dni po daždi. Zároveň dbajte na to, aby tráva nebola vyššia ako 4 cm, ak je vyššia, plochu pokoste. Okrem toho by sa mal týždeň alebo dva pred vertikutáciou použiť prípravok na ničenie machu. Tým sa zabezpečí, aby vertikutačné nože vyčesali z trávnika už odumretý mach. Holé miesta je vhodné pokryť trávnym semenom a na celú plochu aplikovať špeciálne jesenné hnojivo, ktoré spolu so správne vykonanou vertikutáciou dodá trávniku silu, aby v dobrej kondícii prežil náročné zimné mesiace.CESTA K FAREBNEJ JARY ZAČÍNÁ NA JESEŇ!
Ak sa chcete na jar tešiť zo záplavy farebných cibuľových kvetov, musíte začať s výsadbou na jeseň. Ak nezanedbáte jesennú výsadbu, záhrada bude v jarných mesiacoch hýriť pestrými farbami kvetov a bude plná ich príťažlivej vône.Aby bol váš jarný záhon skutočne dokonalý, musíte sa už teraz rozhodnúť, kde budú najlepšie vyzerať tulipány, hyacinty, narcisy, šafran, okrasný cesnak alebo kosatce. Cibuľovité rastliny sú nenáročné na údržbu a najlepšie sa im darí v piesočnato-hlinitých pôdach s priepustným podložím. Pôda by sa mala pripraviť aspoň týždeň pred výsadbou a malo by sa do nej primiešať špeciálne hnojivo. Výsadba je oveľa jednoduchšia vďaka kvalitnému ručnému náradiu. Ponúkame sofistikované, ergonomicky tvarované hladidlá, sadiace koly, hrable, motyky a ďalšie náradie s patentovaným systémom SafeTouch, ktorý zaručuje pohodlné a bezpečné uchopenie.